Yapay Zeka ve Yazılım Programı

Yapay Zeka ve Yazılım Programı

Yapay Zeka ve Yazılım Programı


Yapay Zeka ve Yazılım Programı, Başlangıç Noktası evsahipliğinde; Insider, Softtech ve Yapay Zeka Fabrikası (Türkiye İş Bankası) partnerliğinde oluşturulmuş bir programdır. 

Yapay Zeka ve Yazılım Programı, Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın başlattığı, 2025 yılında mezuniyeti beklenen adaylar için 21. yüzyıl yetkinlikleri çerçevesinde kapsamlı staj deneyimi yaşamaları ve eğitim içerikleri ile desteklenerek sektörlere potansiyel insan kaynağı yaratmayı amaçlayan bir programdır. Yapay Zeka ve Yazılım Programı uzmanlardan eğitimleri ve Türkiye’nin en talep gören şirketlerinde deneyim kazanmayı bir araya getiren bütünsel bir programdır. Programda, üniversite öğrencilerinin mezuniyet öncesi iş deneyimi kazanması ve Başlangıç Noktası ağına dahil olarak birçok kariyer fırsatına erişmesi hedefleniyor. 3 büyük şirketi bir araya getiren projeye toplam 15  üniversite öğrencisinin kabul edilmesi planlanıyor.

Program İçeriği


Başvuru Formu: Adaylardan ilk aşamada başvuru formunu başarıyla tamamlaması beklenecek. 

Eğitim İçeriği: İkinci aşamada ise adaylar için oluşturulmuş eğitim içeriği “Yapay Zeka ve Yazılım" konularını içeriyor. Adaylara, eğitimleri ve Başlangıç Noktası’nın Kırılım Çağı eğitimleri, Enocta platformu üzerinden interaktif eğitim şeklinde sunulacak. 

Eğitim Testi: Eğitimlerin sonunda adayları bir eğitim testi bekleyecek. Eğitim testlerini de başarıyla tamamlayan adaylar, Insider, Softtech ve Yapay Zeka Fabrikası (Türkiye İş Bankası) şirketlerinin İnsan Kaynakları yetkilileriyle bir mülakat gerçekleştirecek. 

Tüm bu aşamaları tamamlayan 15 aday programa kabul edilecektir. Staj sürecine kabul edilen öğrenciler Insider, Softtech ve Yapay Zeka Fabrikası (Türkiye İş Bankası) şirketlerinde 3’er ay süreli olarak “Yapay Zeka ve Yazılım" alanında staj yapacak. Öğrencilerin bir şirketten diğerine rotasyonlu olarak gerçekleştireceği stajlar katılımcının konumuna göre uzaktan veya fiziksel katılım olarak gerçekleşecektir. Programdan başarıyla mezun olan katılımcılar işe alım odaklı değerlendirilecek ve kapsamlı bir staj sürecini tamamlamış olacaktır.

Programa başvurular Microfon ve Youthall platformu aracılığıyla alınacak. Eğitim içerikleri ise Enocta platformu tarafından kişilere tanımlanacak. Wext ve Youniverse desteğiyle ise katılımcılara program boyunca İngilizce eğitimi sağlanacak.

Program Koşulları


  • Üniversite 3. sınıf öğrencisi / 2025 mezuniyet, 
  • Yazılım ve yapay zeka konularına ilgisi olan, bu alanlarda bilgi sahibi olan,
  • Javascript, HTML ve CSS gibi programlama dillerinde deneyim ve becerilere sahip,
  • İyi seviyede problem çözme ve analitik düşünme becerisi olan,
  • Temel seviye İngilizce.

Staj Modülleri


Staj sürecine kabul edilen öğrenciler Insider, Softtech ve Yapay Zeka Fabrikası (Türkiye İş Bankası) toplamda 9 ay süreli olarak Yapay Zeka ve Yazılım alanında staj yapma fırsatı yakalayacaktır.

Her bir bölümü 3 aydan oluşacak ve toplam 9 ay sürecek Yapay Zeka ve Yazılım staj programının başvuru süreci 18 Ocak’ta başlıyor. Başarılı bulunan öğrencilerin süreç sonunda istihdam edilme ihtimali bulunuyor. Zorlu bir seçim sürecinin ardından Başlangıç Noktası Staj Fellow’u olmak ister misin?

Yapay Zeka ve Yazılım Programı kapsamında belirlenen koşullara uyuyorsan ve mezuniyetin ardından vakit kaybetmeden işe alınma fırsatı yakalamak istiyorsan aşağıdaki linkten hemen başvurunu yap. 

Yapay Zeka ve Yazılım programına başvurmak için (Yakında Açıklanacak) bağlantısını takip edebilirsin.

SIK SORULAN SORULAR


Programa kimler başvurabilir?

2023-2024 eğitim-öğretim yılında üniversite 3. sınıf öğrencisi olan ve 2025 yılında mezuniyeti planlanan öğrenciler başvurabilir.

Program başvurusunda ön koşul var mıdır?

Başvuru için mezuniyet yılı dışında herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

Programa ne zaman başvurabilirim?

18 Ocak 2024 tarihi itibariyle programa başvurular başlayacaktır.

Programda öğrenci kontenjanı bulunuyor mu?

Başvuru değerlendirme sürecinin ardından, programa sınırlı sayıda öğrenci dahil edilecektir.

Programa nasıl başvurabilirim?

Yapay Zeka ve Yazılım Programına başvurmak için link bağlantısını takip ederek formu doldurmanız yeterlidir.

Program ücretli mi?

Programımız ücretsizdir.

Yapay Zeka ve Yazılım projesinde katılımcıları nasıl bir program beklemektedir?

Değerlendirme sürecinin ardından seçilen öğrencilerin Insider, Softtech ve Yapay Zeka Fabrikası (Türkiye İş Bankası) şirketlerinin her birinde 3’er ay staj yaparken eş zamanlı olarak Yapay Zeka ve Yazılım alanında sunulmuş olan eğitimleri tamamlamaları bekleniyor. Güçlü bir sektör tecrübesi ve geliştirdikleri ağ sayesinde işe alım odaklı projeyi başarıyla tamamlamaları bekleniyor.

Program ne kadar sürecek?

Program yaklaşık olarak 9 ay  sürecek uzaktan veya fiziksel olarak öğrencilerin tercihine bağlı olarak gerçekleşecek.

Programa sadece belirli üniversitelerden mi alım yapılmaktadır?

Günümüzde eşit olmayan koşullarda öğrenim gören birçok öğrencinin de programdan faydalanmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda, program tüm bölgelerden üniversite öğrencilerine açıktır.

Aklıma takılan soruları kime sorabilirim?

Bize basliyoruz@baslangicnoktasi.org adresinden ulaşabilir, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.